Města na Labi - bližší info

09.07.2014 - Pavel Kačer

Týnec nad Labem

Týnec nad Labem leží v posledním výběžku Železných hor, které vznikly v algonkiu a starších prvohorách. Řada autorů dokonce soudila, že tu bylo velké laténské oppidum. Místo v době slovanského osídlení patřilo zřejmě východním Charvatům, později Slavníkovcům, pak Přemyslovcům a Vršovcům. Nálezy z různých dob prokazují trvalé osídlení. Jsou uloženy částečně v Národním muzeu v Praze a v Okresním regionálním muzeu v Kolíně.
V roce 1110 se tu sešla dvě vládnoucí knížata z rodu Přemyslovců, a sice pražský kníže Vladislav a olomoucký Oto, aby tady v Týnci nad vršky (nyní Labem) rozřešily svůj spor o tržní právo v Sekyř Kostele. Setkání popsal Kosmas ve své kronice. Byl mu totiž osobně přítomen, a tak i když je o některých tvrzeních Kosmovy kroniky je možno pochybovat, toto s ohledem na jeho osobní přítomnost a způsob vyjadřování o něm je jistě pravdivé. Týnec nad Labem je už v té době citován jako villae. Přes další majitele, klášter Johanitů Na Bojišti v Praze, Jaroslava z Týnce a Jaroslava z Choltic a jeho potomka se ve čtrnáctém století Týnec nad Labem dostal do majetku sedleckého cisterciáckého kláštera, který tu založil nejen klášter pro mnichy a jeptišky, ale mlýn a hospodu u přívozu pro poutníky a kupce cestující po trstenické cestě a dále z Kutné Hory do Chlumce, Nového Bydžova a Hradce Králové. Po husitských válkách, v nichž byl sedlecký klášter Hynkem Krušinou z Lichtenburka vypálen, se stal majitelem Týnce bratr Diviše Bořka z Miletínka Vaněk. Postavil tu tvrz dodnes stojící (Hrad). V urbáři je uváděn jako městečko Taynecz, které bylo panstvím. V roce 1550 tu byl již most a celna. 1560 byl koupen následníkem trůnu Maxmiliánem z rodu Habsburků a v roce 1600 císař Rudolf II. jmenoval Týnec královským komorním městem s právem dvou, později tří trhů výročních a týdenního trhu dobytčího. Současně město dostalo znak, kde byla zdůrazněna jeho strategická poloha, jako přechodového hájeného místa přes Labe. Již kolem roku 1785 tu existovala, kromě dvou mlýnů, manufaktura Dobrovských, která spřádala vlnu pro podniky v Linci. V roce 1786 tu vznikla koželužna Harrerových. V roce 1864 založili bratří Pernerové strojírenskou továrnu.

www.tynecnadlabem.cz, info@tynecnadlabem.cz,

Tipy na výlet : Týnecké mokřiny, Městské muzeum (www.tynecnadlabem.cz), Kladruby nad Labem (www.kladrubynadlabem.cz, www.nhkladruby.cz), zámek Kačina(www.kacina.cz), Happy Hour ranch (www.ranchhappyhour.cz)

Služby přístavu :

 

Kolín

První datovanou zmínkou o Kolíně je listina ze dne 8. září 1261. Město bylo založeno v místě staršího osídlení. V nejvýše položeném místě u hradeb byl zřejmě krátce po založení města rozestavěn ranně gotický kostel svatého Bartoloměje, dokončený před rokem 1300. Zpočátku byl Kolín královským horním městem, které se podílelo na těžbě stříbra na nalezištích, nacházejících se jihovýchodně od města. O tato naleziště vedl Kolín spory s nedalekou Čáslaví. Roku 1291 vzniklo na místě hornické osady město Kutná Hora. Přemyslovští králové Přemysl Otakar II. a Václav II. udělili městu řadu privilegií a výsad.

Jan Lucemburský udělil Kolínu celkem čtyři privilegia, jeho syn Karel IV. jich udělil dokonce čtrnáct. V roce 1363 nařídil, že všichni plavci, kteří plavili dříví po Labi, museli v Kolíně zastavit na čtrnáct dní a prodávat dřevo výhradně kolínským měšťanům a kutnohorským horníkům (tzv. právo skladu dřeva). V roce 1410 prodal sedlecký klášter Kolínu obec Mnichovice, ležící na pravém břehu Labe, čímž vzniklo předměstí nazývané Zálabí. V roce 1402 přitáhl ke Kutné Hoře uherský král Zikmund a jeho vojsko vyplenilo široké okolí včetně kolínských předměstí. Roku 1413 postihl město ničivý požár.

Po smrti Václava IV. a vypuknutí husitské revoluce v roce 1419 stáli představitelé města – patriciát tehdy tvořili především Němci – na straně nově zvoleného krále Zikmunda. Po jeho porážce v bitvě na Vítkově a vyhnání ze země se město roku 1421 pod vlivem poplašných zpráv o husitském tažení a plenění okolníc měst a ze strachu z pomsty dobrovolně husitům vzdalo. Husité vypálili dominikánský klášter a mnichy spolu s kolínským děkanem Hynkem z Ronova upálili před Kouřimskou branou. Listem datovaným 7.5.1421 se Kolínští zřekli krále Zikmunda, uznali čtyři pražské artikule a slíbili věrnost kalichu.  Německý patriciát v té době značně zeslábl, po ochabnutí revoluční nálady však začal roku 1423 jednat s pražany proti Janu Žižkovi. V roce 1427 nabyli opět převahy a Kolín se pod jejich vedením dostal na stranu panské jednoty. V prosinci však město dobyli táborité a pražané v čele s Prokopem Holým, vyhnali zbylé Němce a dosadili zde husitskou posádku pod vedením Jana Čapka ze Sán. Tím došlo k úplnému počeštění města, které zůstalo na straně táboritů až do konce husitské revoluce. Po prohrané bitvě u Lipan 30.5.1434 dorazil do Kolína Jan Čapek se zbytky své jízdy, pronásledován vítěznými vojsky panské jednoty. K boji však již nedošlo, obě strany se dohodly a Čapek se podvolil budoucímu zemskému sněmu.

 

www.kolin.cz, www.mukolin.cz, www.infocentrum-kolin.cz, posta@mukolin.cz

Tipy na výlet : Kolínská řepařská drážka (www.zeleznicka.bloudil.cz, reparskadrazka@centrum.cz ),(www.zeleznicka.bloudil.cz, reparskadrazka@centrum.cz),  Práchovna, Borky, Regionální muzeum (www.muzeumkolin.cz, info@muzeumkolin.cz ), Památník bitvy u Kolína (Křečhoř)

Služby přístavu :

 

Velký Osek

První písemná zmínka  - 1228 v zakládající listině kláštera benediktinek u sv. Jiří na Hradě pražském. Velký rozmach obce nastal v 19. století při výstavbě železničního koridoru s odbočkou do Hradce Králové. 1935 navrtán v hloubce 59 m minerální pramen.

www.velky-osek.cz, obecni-urad@velky-osek.cz

Tipy na výlet : zkušební trať ČD, sousoší Kalvárie, kostel, minerální pramen, chráněná území (Tonice,  Bezedná), NPR Libický luh

Služby přístavu :

 

Oseček

www.osecek.cz, osecek@centrum.cz

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. 2006 obnoven přívoz přes Labe.

Tipy na výlet : PP Písečný přesyp u Osečka

Služby přístavu :

 

Libice nad Cidlinou

Osídlení již v době bronzové. Od konce 8. století se zde nacházelo slovanské blatné hradiště. Vybudováno ve strategicky výhodné poloze při soutoku Cidliny s Labem, obklopeno lužními lesy. V první polovině 10.století je hradiště za bojů Čechů se Zličany poškozeno ale po polovině 10. století nastává rozvoj celého hradiště spojený se jménem knížete Slavníka, zakladatele rodu Slavníkovců. První písemná zmínka o Libici pochází z Kosmovy Kroniky české a vztahuje se k úmrtí knížete Slavníka v roce 981. Podle legend se v Libici narodil druhý pražský biskup svatý Vojtěch. Na Libici bylo sídlo jeho bratra Soběslava, který začal vést samostatnou zahraniční politiku a dostal se do sporu s Přemyslovci, kteří v roce 995 využili jeho nepřítomnosti a dobyli libické hradiště a vyvřaždili přítomné členy rodu Slavníkovců.

 

www.libicenadcidlinou.cz, starosta@libicenadcidlinou.cz,

Tipy na výlet : Slovanské hradiště Slavníkovců, NPR Libický luh

Služby přístavu :

 

Poděbrady

Historie Poděbrad sahá do pravěku. Tehdejší lesnatou krajinou protkanou hustou sítí říčních ramen procházela dálková obchodní cesta, směřující z Prahy do východních Čech a dále do Slezska a Polska, přetínala řeku Labe západně od dnešního města v místech, kde se říká Na vinici. Nedaleko brodu byla osada a malá strážní tvrz. Je pravděpodobné, že poloha místa se odráží i v dnešním názvu města "pode brody" - Poděbrady.  Na vývoj osady měla vliv i existence slavníkovského hradiště v nedaleké Libici nad Cidlinou. V písemných materiálech se název Poděbrady objevuje zhruba od poloviny 12. stol., a to ve spojitosti se šlechtickým rodem Sezemiců a později Hroznatovců. Přemysl Otakar II zbudoval v místě staršího opevněného sídla na strategickém místě nad Labem kamenný vodní hrad (1262–1268). Největšího rozkvětu doznalo poděbradské panství za pánů z Kunštátu, kteří jej získali od Karla IV. v tzv. "ušlechtilé léno". Nejvýznamnější postavou tohoto rodu se stal Jiří z Poděbrad (1458 zvolen českým králem). 1472 povýšeny Poděbrady na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem. Za vlády Ferdinanda I. se město dočkalo dalšího rozkvětu. Největší požár však postihl Poděbrady r. 1681, kdy radnice a valná část do té doby dřevěných domů lehla popelem. Po této události bylo nařízeno, pod pokutou ztráty práva  várečného (právo vařit pivo), stavět na náměstí domy zděné. Město v krátké době změnilo svůj charakter. Byly zbořeny městské hradby a příkopy zaváženy popelem ze spálenišť.

www.mesto-podebrady.cz, meu@mesto-podebrady.cz,

Tipy na výlet : zámek, Polabské muzeum (www.polabskemuzeum.cz, info@polabskemuzeum.cz,), dřevěná zvonička, golf club, Naučná stezka Skupice-Huslík, soutok Labe a Cidliny,

Služby přístavu :

 

Nymburk

Město bylo založeno ve druhé pol. 13. stol. Přemyslem Otakarem II., ve středověku patřilo mezi nejvýznamnější města v zemi. Již záhy po svém založení se Nymburk stal jedním ze strategických měst chránících srdce českého království - Prahu. Bylo důležitou oporou královské moci. Počátky osídlení strategického opukového pahorku nad řekou, přes níž vedl vyhledávaný brod, sahají hluboko do historie. Svědčí o tom řada archeologických nálezů, zejména objev kostrového hrobu z mladší doby kamenné (3600 let př.n.l.). Tento skříňový mohylový hrob byl odkryt v roce 1994, jedná se o zcela unikátní nález. Husitské války v 15. století se dotkly města jen nepatrně (vydrancován klášter dominikánů) a tak rozkvět trval celé období gotiky a renesance prakticky do začátku 17. století. Třicetiletá válka (1618-1648) přervala život bohatého a výstavného měšťanského sídla. Během ní byl Nymburk vypálen a vydrancován, pevnost byla téměř zničena, hradby pobořeny. Jen pomalu se do města vracel život, často ještě narušen velkými požáry. Zlomem v novodobé historii bylo až zavedení železnice k městu v roce 1870. Od té doby se sídlo rozrůstalo, byly vystavěny nové budovy, došlo k regulaci řeky Labe, k výstavbě nového mostu a hydroelektrárny s plavební komorou. Město po staletích expandovalo za pás hradeb. Původní středověký půdorys ale zůstal zcela zachován. Historické jádro bylo r. 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Najdete v ní především chrám sv. Jiljí (1280-1380), vzácnou ukázku gotické cihlové architektury, část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě, oba vodní příkopy, kterými dodnes proudí říční voda. Dále kapli sv. Jana Nepomuckého - původně součást kostela dominikánského kláštera z 13. století, obnovenou renesanční radnici z roku 1526, bývalou městskou vodárnu z roku 1597 zvanou Turecká věž, morový sloup z roku 1717 nebo zpřístupněnou část renesanční sladovny ze 16. století v přízemí budovy Městského úřadu v ulici U Staré sladovny. Všechny tyto pamětihodnosti a další zajímavá místa jsou zahrnuty v naučné turistické trase s 68 zastávkami, kterou pro návštěvníky Nymburka připravilo město spolu se Společností přátel starého Nymburka. Mapa zachycující tyto body je umístěna mimo jiné na Náměstí Přemyslovců.

 

www.mesto-nymburk.cz, E-mail: mail@meu-nbk.cz

TIC Nymburk: www.mesto-nymburk.cz/infocentrum/ , infocentrum@meu-nbk.cz

Tipy na výlet : Vlastivědné muzeum (www.polabskemuzeum.cz), Pivovar (www.postriziny.cz), zámek Zdonín,        

                         ZOO Chleby (www.zoochleby.cz), skanzen Přerov n.L. (skanzen@polabskemuzeum.cz)

Restaurace: www.meu-nbk.cz/infocentrum/index.php?stranka=objekt&typ=55

Služby přístavu :

 

Sadská

Domněle nejstarší písemná zmínka je z r. 993 v zakládající listině Břevnovského kláštera. Kronikář Kosmas se zmiňuje o selském dvorci, ležícím v lukách v místech dnešní ulice Na Valech. Kolem roku 864 na východní části kopce dle legendy založil sv. Cyril kapli sv. Klimenta. V letech 1118 až 1120 vybudoval kníže Bořivoj II. na místě kaple chrám svatého Apolináře s kapitulou, nejvyšší církevní školou. V prostorném hradu ( zanikl někdy koncem 17. stol.), se v roce 1110 konal první valný sněm knížete Vladislava I. Z dalších sněmů stojí za zmínku ten z roku 1189, na kterém byl schválen první zemský zákoník, obsahující základní všeobecná právní ustanovení. Ještě do poloviny 13. století zajížděli panovníci do Sadské za zábavou a lovem. V roce 1262 bylo sídlo přeloženo do Poděbrad, z bývalé slávy zůstala jen kapitula, kterou o sto let později Karel IV. přenesl na Větrov na Novém Městě Pražském. Stalo se za kanovníka Velislava, který je znám sepsáním iluminované tzv. Velislavovy bible, klenotu české literatury a národní kulturní památky. Mezi posledními děkany v Sadské byl Arnošt z Pardubic, jmenovaný v roce 1349 prvním pražským arcibiskupem. Náhradou zde byl umístěn konvent řádu sv. Augustina, za jeho působení byl chrám sv. Apolináře přestavěn. Na sadském kopci se pěstovala podle některých historiků již od 12. století vinná réva, vinice se udržovaly až do 18. století, malá část je dnes obnovena. Za třicetileté války přišla Sadská při švédském drancování o veškeré písemnosti, a tak majestáty Ferdinanda III. z r. 1640 (listina po levé straně textu) jsou do dnešní doby nejstarší dochovaná privilegia. V dalších stoletích městečko obdrželo ještě několik majestátů, z nichž nejvýznamnější bylo privilegium Josefa II. z r. 1784, kdy Sadská byla povýšena na město. Po třicetileté válce, při trvalém poklesu sklizní vína a po neúspěšném pokusu o pronájem vinic sadským měšťanům postupně došlo k jejich zrušení. Jejich zastavěním vznikla nová osada Eichelburk, zčásti vystavěná z kamene ze zaniklého hradu (v roce 1850 včleněná do Sadské). Kolem roku 1580 zničil oheň velkou část města, a tehdy Sadští vystavěli novou radnici, hostinec, kovárnu a konírnu. Další ohně poničily Sadskou v letech 1648, 1665 a v letech 1680 - 1685 decimoval obyvatelstvo mor. Od 17. století přibyly další stavby, zkrášlující vzhled města - barokní hodinová věž, kaple a další. Počet obyvatel byl asi 600 osob.

 

 

www.mesto-sadska.cz, info@nesto-sadska.cz, epodatelna@mesto-sadska.cz, www.kic-sadska.cz (kulturní informační centrum)

Tipy na výlet : Přírodní park Kersko, Písečný přesyp u Píst, Skála - významný krajinný prvek, arch. naleziště, cyklostezka 19 a 24,

Služby přístavu :

 

Lysá nad Labem

www.mestolysa.cz, info@mestolysa.cz

Lysá nad Labem patří z hlediska historického i urbanistického vývoje k velice významným českým městům. Počátky Lysé spadají do raného středověku. Osada vznikla na křižovatce dvou důležitých cest, východozápadní, která vedla z Prahy do východních Čech a severojižní, z Českého Brodu na Benátky nad Jizerou. Nejstarší písemná zmínka o Lysé nad Labem je zaznamenána v Kosmově kronice a souvisí s dobou úmrtí knížete Oldřicha v roce 1034. Je velmi pravděpodobné, že zde již tehdy existovala ves. K roku 1244 jsou zachovány písemné zprávy o kapli sv. Desideria, která se nacházela v dnešním klášterním areálu (zbořena byla při budování kláštera augustiniánů v roce 1737). Od konce 13. století městečko patřilo k věnným městům českých královen. Z této doby zřejmě pochází i část města jihozápadně od náměstí, odpradávna nazývaná Tržiště.

Tipy na výlet : Historická vesnice Botanicus (www.botanicus.cz), městská památková zona, dostihové závodiště    (www.dostihylysa.cz), naučná stezka Lysá nad Labem - Čelákovice,

Služby přístavu :

 

Čelákovice

www.celakovice.cz, mu@celakovice.cz, www.muzeum-celakovice.com

Střední Polabí s lužními lesy, úrodnou půdou a množstvím vodních zdrojů bylo osídleno téměř nepřetržitě od mladší doby kamenné. Dávnost lidské existence v okolí Labe dokládají věcné nálezy v muzeích. Nejstarší písemná zpráva o Čelákovicích je datována rokem 1290. V té době zde stál kostel a západně od něho dřevěný objekt na kamenné podezdívce, nahrazený kolem roku 1300 kamennou patrovou stavbou tvrze. Tvrz měnila v průběhu staletí svou podobu. Poslední rekonstrukce ji vrátila vzhled goticko-renesanční stavby. Tvrz, kostel, středověký mlýn a budova děkanského úřadu z roku 1782 tvoří historické jádro města – jedno ze zastavení místní naučné stezky a cíl mnohých výprav turistů. Opomenout nelze ani novobarokní radnici, postavenou na náměstí v roce 1911. Zmíněná naučná stezka „Labe - krajina a člověk“ spojuje města Lysá nad Labem a Čelákovice v délce trasy 21 km. Je zvolena tak, aby zahrnovala většinu významných a historických pozoruhodností této části Polabí.

 

www.celakovice.cz/cs/informace/katalog-firem/restaurace-a-ubytovani.html

Tipy na výlet : naučná stezka Lysá nad Labem - Čelákovice,

Služby přístavu :

 

 

Brandýs nad Labem

Ve městě nebo jeho blízkém okolí se nacházejí pozůstatky osídlení z doby kamenné i doby bronzové, z nichž nejstarší nad Kabelínem u Záp pochází z období 5500 - 4300 př. Kr. V nálezech na městském území jsou zastoupeny jak doba železná, tak období římské a období stěhování národů. Příchod Slovanů doložen v 9 století. Na ochranu brodu vzniklo na přelomu 9 a 10 století staroboleslavské hradiště.

www.brandysko.cz, podatelna@brandysko.cz,

ubytování : www.infocentrum-brandysko.cz/cs/ubytovani

Tipy na výlet : NS Krajinou Rudolfa II (www.lesycr.cz/volny-cas-v-lese/tipy-na-vylet/Stranky/naucna-stezka-krajinou-rudolfa-ii.aspx), Zámek (www.brandyszamek.cz, spravcezamku@mesto.brandysnl.cz), oblastní muzeum (www.muzeumompv.cz), židovské muzeum, tvrz Vrábí

Služby přístavu :

 

Lázně Toušeň

www.laznetousen.cz, podatelna@laznetousen.cz,

Archeologické nálezy zde dokládají mimo jiné kultury řivnáčskou, staroúnětickou a laténskou. Nejvzácnějším objevem je spirálovitá záušnice, nejstarší nález zlata ve Střední Evropě - z doby 3000 let před Kristem.

Tipy na výlet : lázně Toušeň (www.slatinnelaznetousen.cz), tvrz Čelákovice, měst. muzeum Čelákovice (www.muzeum.celakovice.com), NS Údolím Labe (www.stezky.info/naucnestezky/ns-udolim-labe.htm),

Služby přístavu :

 

Neratovice

www.neratovice.cz, meu@neratovice.cz, podatelna@neratovice.cz,

Město Neratovice leží v Polabské nížině asi 20 km severně od Prahy na řece Labi, která protéká okrajem města, v okrese Mělník.Podle archeologických nálezů bylo území dnešního města poměrně hustě osídleno již v dobách pravěku. Husté lesy při řece Labi lákaly k osídlení nejprve lovce a sběrače, posléze i zemědělce. Poblíž Lobkovic dokonce našli vědci i pozůstatky tzv. dlouhého domu, typické stavby neolitických zemědělců. Oblasti se nevyhnuli ani Keltové, což dokazují nálezy z doby římské. Po Germánech už sem zamířili Slované, kteří v povodí Labe žili také v poměrně velkém počtu. Vesnice Neradice, původní název Neratovic, je poprvé písemně doložena z roku 1227. Existovala ale patrně mnohem dříve. Vojtěšské legendy nám dochovaly krátkou zprávu o události spojené právě se svatým Vojtěchem. Biskup se zde nechal převézt přes Labe, ale protože místo peněz převozníkům jen požehnal, byl zbit a okraden o obuv, a proto se prý neratovickým říkávalo dlouho „zouváci“. Onen kámen, kde byl sv. Vojtěch okraden, měl být prý základem dnešní kaple sv. Vojtěcha ze 17. století, ale to bude asi jen omyl.

 

Tipy na výlet : zámek Neratovice, hrob Fr. Palackého,

Služby přístavu :

AUTOR - Pavel Kačer